Návod - Ako uviazať kyticu kvetov?

Každému z nás sa to už stalo. Je piatok večer a vy si cestou z práce spomeniete, že na víkend potrebujete gratulačnú kyticu. Kvetinárstva v meste sú už zatvorené a doručenie online objednávky pravdepodobne nestihneme včas.

Manžel zachráni situáciu a navrhne kúpiť kvety v supermarkete. Nestačí to? Podľa nás áno! Ak im venujete chvíľu na úpravu, viete vyčarovať neobyčajnú kyticu aj z obyčajných kvetov.

Čo budeme potrebovať?

  • motúz alebo dekoračná stuha
  • Nožnice (ideálne aj záhradné, ak máme v balení drevnaté stonky) alebo malý ostrý nôž
  • tenký drôtik (ak máme v balení napr. Gerbery)
  • okrasný papier na dozdobenie - môže byť aj novinový alebo farebný. Niekedy natrafíme aj na balenie kvetov z obchodu s lesklým papierom, ktorý vieme znovu použiť.
  •  Balík kvetov zo supermarketu (vyberajte balenie, ktoré obsahuje okrem kvetov aj zeleň)
  • malá nádoba s horúcou (prevarenou) vodou

co_potrebujeme-minObrázok 1 - čo potrebujeme na svojpomocné uviazanie kytice

Prvý krok - Čistenie kvetov

Na pracovnom stole rozbalíme náš balíček kvetov. Prechádzame postupne stonku za stonkou, kvietok za kvietkom. Spodných cca 25 cm očistíme tak, aby nám na každom kvietku ostala iba holá stonka. V prípade ruží odstraňujeme aj všetky tŕne.

cistenie_ruze-minObrázok 2 - Čistenie a príprava kvetov

 Zvyšok kvietku skontrolujeme. Zalomené alebo poškodené listy odstránime. Rovnako odstránime aj poškodené lupene z hlavičiek, predídeme tak predčasnému hnitiu kytičky.

trhanie_lupenov-min
Obrázok 3 - Čistenie kvetov odstraňovaním poškodených lupeňov

Druhý krok - Príprava zelene

Zeleň očistíme rovnako ako kvety, aby sme získali aspoň 20 - 25 cm čistej stonky. Ak máme zeleň, ktorá je rozvetvená, rozdelíme si ju nožnicami na viacero stoniek. Ak nám chýba zeleň, vhodnou náhradou je napríklad stabilizovaný eucalyptus.

cistenie_zelene-min
Obrázok 4 - Čistenie, príprava zelene a rozdeľovanie vetvičiek

Rýchly Tip:
Po očistení kvetov odporúčame skrátiť kvietky o ďalšie 2-3cm 45 stupňovým rezom. Kvietky rýchlo namočíme čerstvo zrezaným koncom do horúcej vody na 5-6 sekúnd. Týmto trikom sa v stonke kvetiny odstránia vzduchové bubliny a kvetina tak bude lepšie piť vodu a vydrží dlhšie.

Tretí krok - Spevnenie jemných kvietkov

Ak pracujeme s gerberou, odporúčame stonku jemne obtočiť tenkým drôtikom. Gerbery sú totižto náchylné na padnutie hlavičky a my predsa nechceme, aby nám v kytici hlavička visela.


drotikovanie_gerbery-min
Obrázok 5 - Drôtikovanie jemných kvetov - gerbery

Štvrtý krok - Ako uviazať kyticu?

Kyticu začíname skladať zeleňou. Najjednoduchšie je vziať dva až tri stonky zelene a prekrížiť ich v ruke ako na fotke. Postupne pridávame kvetiny podľa vlastnej ľubovôle a skladáme zo stoniek špirálu okolo začatého kríža zo zelene.

zaklady_kriz_kytice-min
Obrázok 5 - Začíname viazať kyticu zeleňou, ktorú si uložíme "do kríža"

Ak máme v kytičke medzeru, kvietok vieme zastrčiť aj z hora a usadiť stonku do predpripravenej špirály. Kvety zarovnávame podľa hlavičiek tak, aby nám kvietky netrčali, prípadne ak je kratší, tak ho vytiahneme vyššie aby sa nám nestratil.


vkladanie_kvetov-min

Obrázok 6 - Kvety pridávame do špirály, alebo zhora vkladáme do prázdnych priestorov

Po vyskladaní kytice ju pevne zviažeme motúzom alebo stužkou.

zviazanie_kytice-min
Obrázok 7 - Vyskladanú kyticu pevne zviažeme pripraveným motúzom

Piaty krok - Balenie

Pripravíme si náš papier, pričom veľkosť papiera závisí od veľkosti našej finálnej kytice. Na papieri preložíme jeden z rohov približne do tretiny (podľa obrázka).

skladanie_papiera-min
Obrázok 8 - Pripravíme si papier na zabalenie kytice, ktorého roh preložíme približne do tretiny

Kyticu položíme na jeden z papierov tak, aby bol náš ohyb na papieri tesne pod motúzom a vedel ho v zabalenej kytici prekryť.

Oblozenie_kytice-min
Obrázok 8 - Kytica obložená baliacim alebo ozdobným papierom

Papierom jemne obopneme kyticu a vytvarujeme do pekného pol-oblúka podľa tvaru kytice. Druhý papier priložíme rovnako z opačnej strany tak, aby bola v papieri zabalená celá kytica.

balenie_kytice-min
Obrázok 9 - Zabalená kytica, pripravená na uviazanie

Papier okolo kytice pevne obviažeme ďalším motúzom alebo stužkou.

Šiesty krok - Zarovnanie stoniek

Posledným krokom je skrátenie a zarovnanie spodných stoniek. Aké dlhé by mali byť? Stonky striháme od oka. Držte sa ale odporúčaní profesionálov - stonky na kytici by mali tvoriť približne ⅓ z celkovej výšky. Kytica tak bude mať správne vizuálne proporcie.

skratenie_stoniek-min
Obrázok 10 - Ukážka skracovania kytice záhradnými nožnicami

Hotovo!

Kytičku máme hotovú! :) Pevne veríme, že sme vás v tomto fotonávode inšpirovali k vytvoreniu vašej vlastnej kytice, ktorou svojim blízkym urobíte radosť.

finalna_kytica-min

Páčil sa vám tento návod viazania živej kytice? Skúste to nabudúce s našimi sušenými kvetmi alebo využite možnosť sušených zväzkov, v ktorých nájdete všetko čo potrebujete na uviazanie malej sušenej kytičky.