Návody

V rubrike návodov vám ukážeme, ako si jednoducho a lacno viete skrášliť svoj domov!

Ako sa starať o kyticu zo živých kvetov

Kvetiny vo váze sú krásnym doplnkom každej domácnosti. Ich jemná vôňa a pestrofarebné kvety dokážu okamžite zlepšiť náladu a pridať do interiéru šmrnc.

Aby však tieto krásne kvety vydržali čo najdlhšie, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad správnej starostlivosti. Tu je niekoľko tipov, ako sa starať o živé kvety vo váze, aby čo najdlhšie vydržali čerstvé a krásne.

1. Príprava váz a vody

Čistá váza: Predtým, než do vázy alebo skleneného pohára vložíte kvety, uistite sa, že je dokonale čistá. Zvyšky starých kvetov a baktérií môžu urýchliť ich vädnutie. Vázu umyte teplou vodou, mydlom alebo saponátom a dôkladne ju opláchnite.

umyvanie-vazy-2
Obrázok 1 - Umývanie vázy alebo skleneného pohára

Čerstvá voda: Použite vlažnú vodu, pretože väčšina kvetov lepšie absorbuje vodu pri mierne vyššej teplote. Vodu pravidelne vymieňajte, ideálne každý deň alebo aspoň každé dva dni, aby sa v nej nehromadili baktérie.

2. Príprava kvetov

Orezanie stoniek: Každú stonku orežte šikmo pod uhlom približne 45 stupňov. To zvyšuje plochu na absorpciu vody a zabraňuje tomu, aby stonka sedela naplocho na dne vázy, čo by mohlo blokovať prietok vody.

Odstránenie spodných listov: Odstráňte všetky listy, ktoré by mohli byť ponorené vo vode. Listy vo vode môžu rýchlo začať hniť a šíriť baktérie, čo skracuje životnosť kvetov.

cistenie-kvetov-2
Obrázok 2 - Čistenie kvetov

3. Použitie konzervačných prostriedkov

Kvetinové konzervačné prostriedky: Používajte konzervačné prostriedky pre kvety, ktoré často bývajú súčasťou balenia kytice. Obsahujú živiny, ktoré kvety potrebujú a tiež znižujú množstvo baktérií vo vode.

Domáce alternatívy: Ak nemáte konzervačný prostriedok, môžete si namiešať vlastný prípravok. Stačí do vody pridať trochu cukru, citrónovej šťavy a pár kvapiek bielidla. Cukor poskytuje výživu, citrónová šťava okysľuje vodu a bielidlo pomáha bojovať proti baktériám.

pridavanie-vyzivy-5
Obrázok 3- Domáca príprava konzervačného prípravku

4. Umiestnenie vázy

Chráňte pred priamym slnkom a teplom: Kvety nevystavujte priamemu slnečnému svetlu, vysokým teplotám ani prievanu. Ideálne je umiestniť vázu na chladnejšie miesto s rozptýleným svetlom.

Chráňte pred ovocím: Neukladajte vázu s kvetmi blízko ovocia, najmä banánov, jabĺk a paradajok. Tieto plody uvoľňujú etylénový plyn, ktorý urýchľuje starnutie kvetov.

stonky-vo-vaze-1
Obrázok 4 - 45-stupňový rez stoniek a uloženie kytice "nad dnom"

5. Pravidelná starostlivosť

Denná kontrola: Každý deň skontrolujte kvety. Odstráňte zvädnuté alebo odumreté kvety a listy aby sa zabránilo šíreniu baktérií a plesní.

Znovu orezávanie: Každých pár dní opäť orežte stonky kvôli lepšej absorpcii vody.

6. Špeciálne tipy pre konkrétne druhy kvetov

Ruže: Ružiam prospieva, keď sú stonky ponorené v teplej vode asi hodinu predtým, než ich vložíte do vázy. To im pomáha lepšie sa hydratovať.

Tulipány: Tulipány rastú aj po zrezaní, preto je dobré ich často orezávať a udržiavať v chladnejšej vode. Uistite sa, že voda siaha len po spodok stonky, aby listy nezmokli a nezačali hniť.

Ľalie: Odstráňte tyčinky s peľom, aby sa predišlo zašpineniu lupienkov. Pomôže to aj predĺžiť životnosť kvetov. Peľ môže tiež vyvolať alergické reakcie a škvrny na oblečení pri manipulácií s kvetom.

Starostlivosť o kvety nie je náročná ...

... ak viete, ako na to. Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov si môžete užívať krásu čerstvých kvetov oveľa dlhšie.

Takže nabudúce, keď dostanete alebo si kúpite kyticu či zväzok lokálnych kvetov, venujte im z času na čas trochu lásky a pozornosti a odmenia vás svojou dlhotrvajúcou krásou.

Návod - Ako uviazať kyticu kvetov?

Každému z nás sa to už stalo. Je piatok večer a vy si cestou z práce spomeniete, že na víkend potrebujete gratulačnú kyticu. Kvetinárstva v meste sú už zatvorené a doručenie online objednávky pravdepodobne nestihneme včas.

Manžel zachráni situáciu a navrhne kúpiť kvety v supermarkete. Nestačí to? Podľa nás áno! Ak im venujete chvíľu na úpravu, viete vyčarovať neobyčajnú kyticu aj z obyčajných kvetov.

Čo budeme potrebovať?

  • motúz alebo dekoračná stuha
  • Nožnice (ideálne aj záhradné, ak máme v balení drevnaté stonky) alebo malý ostrý nôž
  • tenký drôtik (ak máme v balení napr. Gerbery)
  • okrasný papier na dozdobenie - môže byť aj novinový alebo farebný. Niekedy natrafíme aj na balenie kvetov z obchodu s lesklým papierom, ktorý vieme znovu použiť.
  •  Balík kvetov zo supermarketu (vyberajte balenie, ktoré obsahuje okrem kvetov aj zeleň)
  • malá nádoba s horúcou (prevarenou) vodou

co_potrebujeme-minObrázok 1 - čo potrebujeme na svojpomocné uviazanie kytice

Prvý krok - Čistenie kvetov

Na pracovnom stole rozbalíme náš balíček kvetov. Prechádzame postupne stonku za stonkou, kvietok za kvietkom. Spodných cca 25 cm očistíme tak, aby nám na každom kvietku ostala iba holá stonka. V prípade ruží odstraňujeme aj všetky tŕne.

cistenie_ruze-minObrázok 2 - Čistenie a príprava kvetov

 Zvyšok kvietku skontrolujeme. Zalomené alebo poškodené listy odstránime. Rovnako odstránime aj poškodené lupene z hlavičiek, predídeme tak predčasnému hnitiu kytičky.

trhanie_lupenov-min
Obrázok 3 - Čistenie kvetov odstraňovaním poškodených lupeňov

Druhý krok - Príprava zelene

Zeleň očistíme rovnako ako kvety, aby sme získali aspoň 20 - 25 cm čistej stonky. Ak máme zeleň, ktorá je rozvetvená, rozdelíme si ju nožnicami na viacero stoniek. Ak nám chýba zeleň, vhodnou náhradou je napríklad stabilizovaný eucalyptus.

cistenie_zelene-min
Obrázok 4 - Čistenie, príprava zelene a rozdeľovanie vetvičiek

Rýchly Tip:
Po očistení kvetov odporúčame skrátiť kvietky o ďalšie 2-3cm 45 stupňovým rezom. Kvietky rýchlo namočíme čerstvo zrezaným koncom do horúcej vody na 5-6 sekúnd. Týmto trikom sa v stonke kvetiny odstránia vzduchové bubliny a kvetina tak bude lepšie piť vodu a vydrží dlhšie.

Tretí krok - Spevnenie jemných kvietkov

Ak pracujeme s gerberou, odporúčame stonku jemne obtočiť tenkým drôtikom. Gerbery sú totižto náchylné na padnutie hlavičky a my predsa nechceme, aby nám v kytici hlavička visela.


drotikovanie_gerbery-min
Obrázok 5 - Drôtikovanie jemných kvetov - gerbery

Štvrtý krok - Ako uviazať kyticu?

Kyticu začíname skladať zeleňou. Najjednoduchšie je vziať dva až tri stonky zelene a prekrížiť ich v ruke ako na fotke. Postupne pridávame kvetiny podľa vlastnej ľubovôle a skladáme zo stoniek špirálu okolo začatého kríža zo zelene.

zaklady_kriz_kytice-min
Obrázok 5 - Začíname viazať kyticu zeleňou, ktorú si uložíme "do kríža"

Ak máme v kytičke medzeru, kvietok vieme zastrčiť aj z hora a usadiť stonku do predpripravenej špirály. Kvety zarovnávame podľa hlavičiek tak, aby nám kvietky netrčali, prípadne ak je kratší, tak ho vytiahneme vyššie aby sa nám nestratil.


vkladanie_kvetov-min

Obrázok 6 - Kvety pridávame do špirály, alebo zhora vkladáme do prázdnych priestorov

Po vyskladaní kytice ju pevne zviažeme motúzom alebo stužkou.

zviazanie_kytice-min
Obrázok 7 - Vyskladanú kyticu pevne zviažeme pripraveným motúzom

Piaty krok - Balenie

Pripravíme si náš papier, pričom veľkosť papiera závisí od veľkosti našej finálnej kytice. Na papieri preložíme jeden z rohov približne do tretiny (podľa obrázka).

skladanie_papiera-min
Obrázok 8 - Pripravíme si papier na zabalenie kytice, ktorého roh preložíme približne do tretiny

Kyticu položíme na jeden z papierov tak, aby bol náš ohyb na papieri tesne pod motúzom a vedel ho v zabalenej kytici prekryť.

Oblozenie_kytice-min
Obrázok 8 - Kytica obložená baliacim alebo ozdobným papierom

Papierom jemne obopneme kyticu a vytvarujeme do pekného pol-oblúka podľa tvaru kytice. Druhý papier priložíme rovnako z opačnej strany tak, aby bola v papieri zabalená celá kytica.

balenie_kytice-min
Obrázok 9 - Zabalená kytica, pripravená na uviazanie

Papier okolo kytice pevne obviažeme ďalším motúzom alebo stužkou.

Šiesty krok - Zarovnanie stoniek

Posledným krokom je skrátenie a zarovnanie spodných stoniek. Aké dlhé by mali byť? Stonky striháme od oka. Držte sa ale odporúčaní profesionálov - stonky na kytici by mali tvoriť približne ⅓ z celkovej výšky. Kytica tak bude mať správne vizuálne proporcie.

skratenie_stoniek-min
Obrázok 10 - Ukážka skracovania kytice záhradnými nožnicami

Hotovo!

Kytičku máme hotovú! :) Pevne veríme, že sme vás v tomto fotonávode inšpirovali k vytvoreniu vašej vlastnej kytice, ktorou svojim blízkym urobíte radosť.

finalna_kytica-min

Páčil sa vám tento návod viazania živej kytice? Skúste to nabudúce s našimi sušenými kvetmi alebo využite možnosť sušených zväzkov, v ktorých nájdete všetko čo potrebujete na uviazanie malej sušenej kytičky.